mg

obrazek

 

 

                              +48 730 500 250                 

ikonki

duzy-baner

lek. wet. Tadeusz Czekalski

lek. wet. Michalina Skąpska

 

lek. wet. Mirosława Ziemba

 

lek. wet. Marzena Pawlicka 

lek. wet. Jarosław Balcerzak 

Eksperci

 

 

SlideBar

left-modul

Porady

 

Witalność kleszczy jest zależna od temperatury 
i wilgotności powietrza. Te pajęczaki czują się najlepiej, gdy temperatura przekracza 7 °C, a wilgotności powietrza wzrasta. Dlatego też intensywne inwazje obserwuje się wiosną na przełomie marca i kwietnia oraz jesienią na przełomie października i listopada. Wtedy również spotykamy największą ilość zakażeń Babesia canis. Aktywność żerowania kleszczy spada dopiero przy temperaturze poniżej 0°C, czyli w zasadzie w miesiącach zimowych. Ze względu na ocieplenie klimatu okres pasożytowania jest coraz dłuższy, ponieważ przy każdym delikatnym podniesieniu się temperatur kleszcze budzą się nawet w trakcie zimy atakując żywicieli. Czujność należy zachować przez cały rok.
Pobierając krew od swojego żywiciela kleszcz przyczepia się za pomocą aparatu gębowego wrzynając się bezboleśnie w skórę. W czasie żywienia podawane są do ciała ofiary toksyny, mające za zadanie znieczulić. Może w tym czasie przenieść różne mikroorganizmy. Zwykle są to bakterie, które mogą powodować zakażenia miejscowe lub uogólnione, ale również pierwotniaki i wirusy. Najczęstszą chorobą występującą u naszych pupili jest babeszjoza (piroplazmoza) wywołana przez pasożyty. Okres inkubacji trwa od 5 do 28 dni. Objawia się osowiałością, spadkiem apetytu, podwyższoną temperaturą (nawet do 42 °C), bladością błon śluzowych, a w dalszych etapach krwistym moczem. Kolejną chorobą jest Hemobartonelloza, która poza deficytami odporności rzadko przebiega w sposób ostry, dając przez długi czas słabo wyrażone objawy utraty łaknienia oraz spadku masy ciała. Bakterie Haemobartonella pasożytują na erytrocytach wywołując najczęściej przewlekłą niedokrwistość. Anaplazmoza, spotykana coraz częściej u psów, jest skutkiem inwazji pierwotniaków. Zakażenie bywa bezobjawowe lub słabo wyrażone. W zakażeniu ostrym pojawiają się: osłabienie, posmutnienie, gorączka i bóle mięśniowe, kulawizna, obrzęki stawów oraz niechęć do ruchu. Bardzo groźną chorobą jest również borelioza wywoływana przez bakterie. Objawy są tu podobne, jak przy innych chorobach od kleszczowych, ale zdarzają się również symptomy neurologiczne, powiększenie węzłów chłonnych i obrzęki stawów.
Nie ma preparatów działających 100%, ale jeśli stosujemy dostępne środki dobrej, jakości, mamy dużą szansę uchronić naszego czworonoga przed tymi pasożytami. Najczęściej stosowane preparaty spot-on działają ochronnie przez okres 4 tygodni. Zakraplamy je bezpośrednio na skórę, po uprzednim rozchyleniu sierści. Nie kąpiemy pupila 2 doby przed i po zastosowaniu. Pamiętajmy, że podanie kotu środka przeznaczonego tylko dla psów może wywołać silne zatrucie, a nawet zejście śmiertelne. Obroże przeciw kleszczowe, działają około 7 miesięcy. Zalecane jest, aby zwierzęta chronione w ten sposób nosiły obrożę cały czas (na zewnątrz 
i w mieszkaniu). Wszystkie preparaty najlepiej kupować w lecznicach weterynaryjnych. Mamy wtedy pewność, że były przechowywane właściwie, a lekarz przy okazji zakupu może udzielić szczegółowych instrukcji.
Nie należy smarować kleszcza żadnymi tłuszczami gdyż wtedy odcinamy mu dostęp powietrza, co wywołuje zwracanie pokarmu i zwiększa ryzyko zakażenia. Do usuwania pasożytów służy pęseta lub specjalna łopatka typu tick-off, którą można uchwycić kleszcza przy samej skórze. Ponieważ kleszcze najczęściej wkręcają się w żywiciela w prawą stronę – usuwamy je przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Miejsce po ugryzieniu dezynfekujemy środkiem działającym powierzchniowo. Gdy w ciele naszego pupila zostaną resztki pasożyta należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli usuniemy pajęczaka dobrze, nie pozostawiając śladu, trzeba zwrócić uwagę na objawy. Jeśli pies jest osowiały i nie ma apetytu, to sprawdzamy temperaturę jego ciała. Jeśli jest ona wyższa niż 39 °C należy niezwłocznie zgłosić się do przychodni weterynaryjnej.
Jakich podstawowych zasad powinni przestrzegać właściciele czworonogów, aby ich pupile mogły spokojnie przetrwać upalną porę roku?
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zapewnienie zwierzęciu swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. W czasie wysokich temperatur zwierzę błyskawicznie traci wodę z organizmu, dlatego bardzo ważne jest to, aby ją stale uzupełniać. Nie trudno w takim upale o odwodnienie organizmu zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Drugą ważną zasadą obowiązującą w trakcie upałów jest zapewnienie zwierzęciu chłodnego, zacienionego miejsca. Jeśli chodzi o psy podwórkowe to ich buda musi znajdować się w cieniu ­ zwłaszcza jeśli jest na łańcuchu.

Jakie skutki dla zwierząt może przynieść długotrwałe przebywanie na słońcu?
Skutki takiego zachowania mogą być tragiczne – od przegrzania, po udar cieplny, szok termiczny czy też oparzenia. Na oparzenia narażone są zwłaszcza zwierzęta pozbawione okrywy włosowej.

Jeśli tak się przydarzy, że zwierze dostanie udaru jakie należy podjąć pierwsze kroki?
Natychmiast należy je sprowadzić w zacienione miejsce i rozpocząć stopniowe schładzanie za pomocą chłodnych okładów na poduszki łap, ogon i czoło zwierzaka. Nie można polewać zwierzaka bardzo zimną wodą, ponieważ może doznać szoku termicznego. Należy również skontaktować się niezwłocznie z lekarzem weterynarii, który udzieli wskazówek jak postępować.

Które zwierzęta najbardziej są narażone na szkodliwe działanie słońca?
Najbardziej narażone na intensywnie grzejące słońce są zwierzęta bardzo młode oraz w podeszłym wieku, ciężarne samice, także przez zwierzęta cierpiące z powodu otyłości, osłabienia, różnych chorób. Podatne na przegrzanie są również rasy o krótkich pyszczkach a to dlatego, że mają skrócone kanały nosowe, które słabiej chłodzą wdychane powietrze a budowa nosa utrudnia swobodne oddychanie. W upał szczególnie powinni uważać na swoje pupile właściciele mopsów, buldogów, buldożków czy kotów perskich.

O czym trzeba pamiętać, gdy latem podróżujemy z czworonogiem?
Podczas podróży zadbajmy o to, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę z chłodną wodą oraz ręcznik, który można będzie zwilżyć i okryć nim zwierzę, jeśli doszłoby do przegrzania organizmu. Dobrze jest zamontować na szybach osłony przeciwsłoneczne, które zapewnią cień. W długiej podróży co 2­3 godziny zróbmy przerwę i wyprowadźmy zwierzę na spacer, najlepiej w zacienionym miejscu oraz dajmy mu pić.
 

right-modul

dolne-info